Čím želvu krmit

Čím želvu krmit?

Jako prvni je dobré uvest na pravou míru fámu s fatálními následky a to, že želva se krmí zeleným nebo ledovým salátem! Zelený ani ledový salát nemá v sobě dostatek výživových hodnot a želva na této jednostranné „dietě“ brzy umírá. Domníváme se, že v současné době už je tato fáma na ústupu a většina lidí si informace o krmení před pořízením želvy zjisti. Co naopak je pro ní velice vhodné je čínské (pekingské) zelí  v zimním období a listy pampelišky, jetel a podobné plevely v létě. Pro jednu želvu najdete venku žrádlo skoro celý rok. Salátem ji neotravite,to ne, ale není ji možné tím krmit pořád.

Často se nás pak ptáte na možnost dávat želvě ovoce. My vždy říkáme,že čím mladší želva tím míň ovoce má dostávat. Mladé želvy rychle rostou, vyvíjejí se a pokud budou překrmované cukry,tak se vyvíjí nehezky, nestačí jí , zjednodušeně řečeno ,růst krunýř úměrně k tomu jak rychle roste po ovoci. Následkem je pyramidováni a různé deformace krunýře.

My vlastně želvám dáváme ovoce jen v době kdy ho jsou přebytky v sezoně. Když začnou padat jablka mají obcas jablka,když hrušky tak občas hrušky….V létě jim také dáváme dojídat šlupky od melounu a ony vykoušou bílou dužinu a zelené zůstane. To mají hodně rády.

Pravidlo všeho s mírou je na místě.

Na podzim 2020 jsme začali,na doporučení kolegy chovatele, dávat želvám k čínskému zelí listové seno co jsme v létě nasušili. S tím jsme hodně spokojení. Trochu sena rozmačkame v ruce s čínským zelím a necháme chvíli odležet. Krásně se to seno nasakne vlhkosti ze zelí a želvy jsou nadšené. Je to takové usušené léto 🙂 ideálně ještě do toho přimíchat nadrcené skořápky nebo vápník v prášku.

 

Někteří lidé krmí želvy i namočenými granulemi pro želvy. Můžete se podívat na internet, co se doporučuje,ale my je nepoužíváme.

Nikdy prosím nedávejte želvě piškoty a podobné pamlsky. Její metabolismus na to není stavěný. Dřív to bylo běžné,že želvám lidé tímto „přilepšovali“,ale dnes se s tím už nesetkáváme. Zdá se,že lidé s tím,jak mají stále lepší přístup k informacím,jsou víc a víc zodpovední co se týká chovu.

Za to jsme moc rádi 🙏

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *