Rady k chovu

Jak mám zařídit venkovní výběh?

Venkovní výběh může být dřevěná krabice, stará skříňka, nebo vyrobený z prken..no prostě zas podle fantazie, ale doporučuji hlavně u malých želv mít možnost poklopu (kvůli psům, kočkám, ptákům)
.Měl by mít odtok dešťové vody, tedy pokud má,aby se želva neutopila,jinak se voda vsakuje. Zařízení uvnitř výběhu je jen na Vás, ale určitě tam musí mít želva boudičku vycpanou slámou (kvůli chladu
v noci) a možnost stínu. Venku se želvy vlhčit nemusí, ranní rosa to zařídí za Vás, výjimku tvoří extrémní horka, ale to Vám selský rozum napoví.

Terárium nebo akvárium?

Často se mě ptáte jak velké má být terárium a jestli se má želva ubytovat do terária nebo akvária. To jestli se rozhodnete pro terárium nebo akvárium je čistě na vás. Terárium je pro potřeby suchozemských želv praktičtější a bezpečnější. Například se zde lépe a bezpečněji upevňuje světlo a je rovnou opatřené proti průvanu. Nicméně je dražší než akvárium, takže je možné si pořídit akvárium, světlo pak připevnit na nějaké malé prkno, které povede přes šíři akvária. Akvárium je nutné přikrýt ze 3/4 sklem nebo plexisklem.
Rozměr je stejný, po zakoupení mláděte želvy zelenavé Vám nějakou dobu udělá službu rozměr cca 50×30.

Jak vybavit terárium?

Není to těžké. Záleží na Vás, jak moc se s tím chcete „piplat“.Protože mám želv hodně, postupně sem přešla už jen k praktickému pohodlí. Jako podestýlku používám hobliny, nejlépe od nějakého truhláře, ty co se prodávají běžně v obchodech pro zvířata, jsou spíš takové piliny. Vy můžete ve zverimexu vybrat z velkého množství podestýlek.Záleží na Vás, co se Vám zalíbí, ale co je vždy důležité a do čeho Vám zas budu „kecat“ je vlhký alespoň kout. Já to dělám tak, že každý večer eventuálně obden navlhčím hobliny a želva se do nich zahrabe. To je důležité hlavně pro mládě. Je to zase z toho důvodu, že želva přijímá vodu celým tělem.

Pokud budete mít terárium „načinčané“ a budete tam mít hlínu, kamínky apod tak do jednoho rohu jí dejte hobliny, které budete pravidelně vlhčit. Vlhčením se myslí spíš mokření, není to jen jemné postříkání vodou, ale opravdu jsou ty hobliny mokré.

Poslední důležitá součást terária je žárovka. Pokud máte želvu přes léto venku a řídíte se pokyny viz. text výše, tak vám stačí obyčejná SPOT žárovka, kterou používáme ke svícení (na krabičce napsáno SPOT), pokud bude želva v teráriu celoročně, zeptejte se v chovatelských potřebách na UV žárovku, která zastoupí sluníčko.

Musím znovu upozornit, že to jsou jen náhražky. Příroda je příroda, proto zvažte, zda opravdu nemůžete zřídit želvě alespoň na letní prázdniny venkovní výběh.

Při zařizování terária dbejte na to, aby neměla želva moc blízko zdroje tepla (žárovky) nějakou překážku, na kterou by mohla vylést a převrátila se pod světlo, kde by hrozilo přehřátí vedoucí až k úhynutí želvy. Žárovka se nechává rozsvícená cca 8- 12 h.

Musím želvě kupovat nějaké vitamíny?

Jsem zastáncem toho, že vhodná potrava a sluníčko jsou pro želvu optimální a udělají víc užitku než jakékoli vitamíny.
Jediné co používám a doporučuji i Vám je:

combinal, combisol, nebo hydrovit AD3

( různé názvy, stejný preparát)
dá se objednat v lékárně a pomocí kapátka ( není součástí balení) se želvě kape JEDNA kapka na ZAVŘENOU tlamičku 1 x za měsíc! Pozor, častějším podáváním, můžete želvu předávkovat! Pokud by se Vám nezdála velikost kapky, raději počkejte měsíc než dávkování zopakujete.
Já říkám tomuto přípravku „instantní sluníčko“ a to z důvodu, že se dávkuje jen v době kdy nemá želva přístup ke sluníčku tzn. v zimní období, pokud je přes letní sezonu venku, přípravek se nedává ( opět hrozí předávkování ), protože jí stačí vitamín D ze sluníčka. Pokud budete mít želvu celoročně jen v teráriu
( což by byla moc velká škoda ), tak se kombinal kape celoročně, tedy 12 x v roce.

Vápník

Dále doporučuji stálý přísun vápníku, který je nezbytný pro růst krunýře. To řeším rozmixovanými skořápkami, které jsem před tím nechala přejít teplem ( v mikrovlnce, troubě nebo ve vodě), kvůli pevenci možné nákazy salmonely ( pro jistotu), skořápky můžete buď dát přímo na potravu nebo do mističky
ze které si želva si občas zobne, podle potřeby.Pokud uvidíte, že si misky nevšímá,raději jí potravu občas posypte. Stejně tak můžete želvě koupit i sepiovou kost o kterou si bude brousit zobáček a zároveň baštit vápník. To je z doplňků, které používám já vše.

Čím želvu krmit

Čím mám želvu krmit?

Velká fáma s fatálními následky je, že želva se krmí zeleným nebo ledovým salátem! Zelený ani ledový salát nemá v sobě dostaek výživových hodnot a želva na této jednostranné „dietě“ brzy umírá. Co naopak je pro ní velice vhodné je čínské zelí v zimě a listy pampelišky, jetel a podobné plevely v létě. Není to náročné pochopit a opravdu to Vaší želvě prospěje. Salát jí dát můžete, ale jen jako doplněk občas, stejně jako ovoce.
Pokud budete krmit zelenou, vhodnou potravou a sem tam hodíte želvě nějaké ovoce bude ráda. Pokud jí budete zas extrémně krmit ovocem, bude velice rychle růst, ale nezdravě a bude se jí křivit a různě pyramidovat krunýř. Takže pravidlo všeho s mírou je na místě. Stává se, že mi lidé říkají že jim želva nechce žrát nic jiného než salát,je „nějaká divná“ a pořád jen spí. Moje želvy jsou na stravu, kterou Vám popisuji zvyklé, takže se Vám to stát nemůže,jen stačí se řídit tím, co zde čtete, nic víc nic míň.

Někteří lidé krmí želvy i namočenými granulemi pro želvy. Můžete se podívat na internet, co se doporučuje,ale já je nepoužívám. Nikdy nedávejte želvě piškoty a podobné „prasárny“. Malému miminu také normálně smýšlející člověk nedává buřta,je to to samé, jako když dáte želvě piškot. Její metabolismus na takové věci není stavěný a opravdu dost lidí to bohužel dává, protože věří fámě, že želvy „papají piškotky“